Ako sa správne starať o potlačený ľan

Ľan, z ktorého šijem a ktorý dávam potláčať pochádza priamo z Litvy a je v najmäkšej dostupnej úprave. Zároveň to znamená, že sa aj najviac krčí, no pri ľane, to asi nikoho neprekvapí. Patrí to neodmysliteľne k nemu.

Ľan s digitálnou potlačou je zraniteľnejší než ten jednofarebný. Kým biele odtiene môžme prať donekonečna bez akejkoľvek známky zmeny – na rozdiel od bavlny bude stále rovnako žiarivo biely, jednofarebné odtiene a najmä tie tmavé časom praním získajú patinu – mierne zosvetlejú na miestacha oderu pri praní.

S digitálnou potlačou je to podobné. Čerstvá potlač je krásne žiarivá a sýta. Časom, praním, však jemne zosvetlie. Výhodou je, že na ľanovom podklade to môže byť dokonca veľmi pekné. Nakoľko bude mať látka vždy svoj jemný lesk potlač bude pôsobiť jemnejšie a náladovejšie.

Aby ste si však farby uchovali čo najdlšhie žiarivé a sýte je dobré držať sa nasledovného:

Používajte jemné pracie prostreidky. Bežné pracie prostriedy a hlavne tie, určené na biele a svetlé prádo obsahujú chemické zosvetľovače, ktoré ľan samotný a s ním aj potlač opotrebujú predčasne.

Zvoľte preto ideálne tekutý,či práškový prostreidok určený na farebné prádlo na ekologickej báze.

Pranie celkovo, môžte oddialiť vetraním oblečenia. Napríklad veľký kus odevu, ako šaty potrebujeme najčastejšie prať kvôli spoteniu sa v podpazuší. V chladnejších dňoch sú veľkou pomocou tenučké tričká s krátkym rukávom, ktoré potenie i rôzne deodoranty úspešne zachytia. Veľmi vhodou je tak isto ľanová spodnička.

Ľan má úžasné absorbčné vlastnosti, ktoré sú ale úplne obmedzené, ak použijete aviváž. Aviváž vlákna obalí syntetickými látkami. Takto pozmenené vlákno sa už nevie správať rovnako ako predtým. Bola by veľká škoda túto úžasnú vlastnosť tejto látke odobrať, preto ak potrebujete, použite obyčajný ocot. Ten krásne splní službu rozpustenia vodného kameňa a teda i zmäkčenia látky.

Potlačený ľan perte na 30, najviac na 40 stupňov a najdôležitejšie sú otáčky pri praní a žmýchaní! Tie nastavte najviac na 400 otáčok, ideálne i menej. 

Ak periete drobné kusy, stačí ich prať vyvrátené, spolu s ostatnými – bielymi – moje látky sú biele s potlačou, potlač farbu nepúšťa – preto perte len s bielymi vecami, aby ste si zachovali jej žiarivosť. Nepoužívajte však žiadne bieliace prostriedky.

Ak periete veľké kusy ako napríklad šaty, najlepšie je ich dať ešte do dostatočne veľkého pracieho vrecka, alebo obliečky na vankúš. Veľké kusy sa totiž pri praní môžu prevrátiť a teda potlačená strana sa môže zbytočne šúchať o iné prádlo, či bubon práčky. Zároveň sa vyhnete zauzleniu popruhov na zaväzovanie do ostatného prádla, ku ktorému bez vrecka takmer vždy príde.

Ak vaše oblečnie – najmä veľké kusy ako šaty –  nie je vyslovene špinavé, môžte využiť vynikajúci, rýchly, prací program – 30 minút 30 stupňov – a navoliť k nemu jemné otáčky. Takto môžte prať šaty i samé, nakoľko dnes už práčky spotrebujú len toľko vody, koľko potrebujú.

Ak potrebujete lokálne zaprať nejaký fliačik, alebo i fľačisko, zapierajte kľudne obyčajným tuhým mydlom, z druhej, nepotlačenej strany. Nešúchajte látku o látku. Použite namiesto toho veľmi horúcu vodu a jemne po mieste prechádzajte špongiou.

Po opratí si oblečnie zaveste, šaty sa vám svojou váhou napoly samé vyžehlia. Čím je vešiak robustnejší, tým lepšie – mokré šaty sú ťažké, tenké drôtené vešiaky im neprospievajú.

Sušte v miestnosti, či vonku, nie na priamom slnku. Vonku a v lete je dobré sušiť vyvrátené, nakoľko drobný hmyz obľubuje žiarivú bielu a rád sa na nej prechádza, či usádza a podobne…

Žehlite z druhej, nepotlačenej strany, s parou, alebo bez, na ľubovoľnej teplote.

Údržby ľanu a potlačeného ľanu sa nebojte, je jednoduchá a čím je jednoduhšia, tým je lepšia. 

Prajem veľa radosti z nosenia!

Hit enter to search or ESC to close