- pillow covers

Aquarelle pillow covers add a special artistic touch to your bedroom, living room or children's room. Hand painted aquarelle patterns are trasferred to a cotton cloth with highly detailed, digital printin method. Afterwards, they're transformed under my hand and with a help od sewin machines to pillow covers , that you're looking at right now.

For the INDIGO series I created nine aquarelle patterns that you can freely combine with each other. They are printed with non toxi, on water based colors, that are very resistant and luminous.

 

You can find more information and you can purchase the pillow covers HERE

 

 

Akvarelové obliečky z čistej bavlny krásne umelecky ozvláštnia vašu spálňu, obývačku, či detskú izbu. Ručne maľované akvarelové motívy sú prenesené na látku vysokodetailnou, digitálnou tlačou. Pod mojimi rukami a s pomocou šijacích strojov sa následne pretransformujú na obliečky, na ktoré sa práve pozeráte.

V rámci série INDIGO som vytvorila deväť akvarelových motívov, ktoré môžete medzi sebou ľubovoľne kombinovať. Látka je potlačená netoxickými farbami na vodnej báze, ktoré majú vynikajúcu stálosť a odolnosť.

 

Viac informácií, s možnosťou zakúpenia nájdete TU