DL

 

 

I had a wish to give my paintings another, new dimension. I wished to be surrounded by them, to be in contact with them in a daily life. Little by little I came to an idea to apply my aquarelles on a fabric. Afterwards, I precisely defined the products I want to make out of this fabric, as well as the type and compostion of the fabric itself. After time of experimenting, trying new approaches and developing the products the best way I could imagine, I would like you to present you my brand DL and its products!

 

Firstly, I'm introducing you The INDIGO series. Because I'm fascinated by the depth and intesity of blue, all the aquarelle patterns are painted in the shades of indigo. They decorate bably blankets, pillow covers, textile napkins and ceramic mugs. 

 

Each of the products was created with the focus on detail, quality and functionality. I tried to use only natural materials as cotton, wich is soft to touch, safe in a contact with baby skin, easy to wash and lasts for a long time.

 

All the printing is done in a company near my home in Slovakia. Everything else is done by myself in my studio.

 

You can find all my products for purchase HERE

 

If you have any further auestion, you wish to colaborate with me, or you are interested in a higher number of products, don't hesitate to CONTACT me.

 

Thank you for having a look!

 

 

Želala som dať mojím maľbám ešte nejakú inú, novú dimenziu. Želala som si byť nimi obklopená, byť s nimi v každodennom a neustálom kontakte. Postupne som sa prepracovala k nápadu, preniesť moje akvarely na látku. Následne, som si presne určila produkty, ktoré by som z tejto látky chcela vyrábať, ako aj typ a zloženie látky samotnej. Po rozsiahlom experimentovaní, skúšaní rôznych prístupov a vyvýjaní produktov, najlepšie ako som si vedela predstaviť, by som vám rada predstavila moju značku DL a jej produkty!

 

Ako prvú vám predstavujem Sériu INDIGO. Pretože som fascinovaná hĺbkou a intenzitou modrej, všetky akverelové motívy sú maľované v odtieňoch indigo. Zdobia detské prikrývky, obliečky na vankúše, textilné obrúsky a keramické hrnčeky.

 

Každý produkt bol vytvorený s dôrazom na detail, kvalitu a funkčnosť. Snažila som sa použiť prírodné materiály ako bavlnu, ktorá je mäkká na dotyk, bezpečná v kontakte s jemnou detskou pokožkou, dobre sa perie a vydrží dlhý čas.

 

Všetka tlač je realizovaná spoločnosťou neďaleko môjho bydliska na Slovensku. Všetko ostatné vytváram a vyrábam sama, vo svojom ateliéri.

 

Všetky moje produkty si môžete zakúpiť TU

 

Pre všetky ďalšie otázky, návrhy na spoluprácu, alebo záujem o väčšie množstvo produktov, ma neváhajte KONTAKTOVAŤ

 

Ďakujem za zhliadnutie!